Historie FK Ořechov

První pokusy o založení fotbalového klubu v Ořechově se datují do roku 1920. Tehdejší obecní zastupitelstvo ovšem neschválilo žádost o přidělení pozemku na výstavbu hřiště. Stejně neúspěšně proběhla i jednání se soukromými vlastníky pozemků, proto většina fotbalových nadšenců našla uplatnění v okolních obcích, především v SK Silůvky.

V roce 1923 byla založena Sparta Ořechov, avšak její hráči brzo přešli do SK Silůvky. Posléze se zrodila Viktorie Ořechov, která ovšem nebyla členem župní fotbalové organizace a proto hrála pouze přátelské zápasy na hřištích soupeřů.

Dne 24.5.1933 byl v hostinci pana Fasury na ustavující schůzi založen nový fotbalový klub pod názvem SK Ořechovičky. Zakládajícími členy byli Vojtěch Urban, Tomáš Trenz, Josef Škaroupka st., Stanislav Beránek st., Vendelín Vaněk, František Máša, Jaroslav Minařík, Jakub Kubík, František Šmíd, Rudolf Lehký, František Němeček, František Sekanina, Tomáš Šenkýř, Stanislav Jiříkovský, Josef Kroupa, Václav Hladůvka, František Dvořák a František Kadidlo.
SK Ořechovičky se staly členem Bradovy západomoravské župy fotbalové a začaly hrát III.třídu.
První zápas se odehrál 6.7.1933 na fotbalovém hřišti, které bylo vybudováno na poli Františka Trenze za Kerendovem nájmem 1 000 Kčs. Soupeřem byl SK Silůvky, odkud se vrátila většina ořechovských hráčů. Zápas skončil vítězstvím SK Ořechovičky v poměru 3:2.   
Na jaře roku 1934 mužstvo postoupilo do II.třídy a hledala se vhodnější lokalita pro vybudování nového hřiště. Obecní zastupitelstvo Ořechoviček se rozhodlo zrušit špatně prosperující starou cihelnu a na těchto pozemcích vybudovat nové fotbalové hřiště. Bylo nutné zbourat několik budov včetně pece s 15 m vysokým komínem. Byla to velmi úmorná práce neboť se jednalo o kopcovitý terén. Dílo bylo dokončeno v roce 1935. Bylo odpracováno 4 450 brigádnických hodin a odvezeno 4 000 vozíků hlíny. Postavená klubovna v délce 16 m se dvěma kabinami a bytem pro hospodáře si vyžádala náklad 14 000 Kčs. Vzniklo tak hřiště ve velmi pěkném prostředí jak pro hráče, tak i pro diváky.
V roce 1940 postoupilo mužstvo do I.B třídy, ve které si vedlo velmi dobře a setrvalo v ní až do jara roku 1942.
Na podzim roku 1940 bylo sehráno utkání Brno – Ořechovičky výsledkem 4:1.
V tomto období, kdy byla zastavena veškerá tělovýchovná a kulturní činnost s výjimkou činnosti fotbalového klubu, přešli pod hlavičku SK Ořechovičky oddíl české házené, lehké atletiky, boxu i divadelní odbor Sokola.

Sezónu 1942/1943 sehrálo SK Ořechovičky ve II.třídě a hned v následující sezóně se vrací zpět do I.B třídy.
Podzimní zahajovací utkání s SK Moravií Brno bylo první a zároveň poslední, neboť tato soutěž se zrušila a byla nahrazena podzimními hrami, do kterých byla zařazena mužstva z nejbližšího okolí.   
V dubnu 1945 během válečných událostí bylo zničeno i fotbalové hřiště včetně hospodářské budovy, neboť sloužilo jako stanoviště tanků a těžkých nákladních aut německé armády. Po skončení bojů bylo hřiště během několika týdnů uvedeno do původního stavu a SK Ořechovičky zahájily na podzim roku 1945 mistrovskou soutěž v I.B třídě utkáním v Bosonohách. V této třídě setrvalo s drobnými přestávkami způsobenými reorganizacemi soutěže až do roku 1960.
V roce 1957 bylo vybráno a odsouhlaseno místo pro nový stadion. V roce 1959 bylo vydáno stavební povolení a zahájeny stavební práce. Hodnota díla byla stanovena na 1 460 000 Kčs. Při budování sportovního areálu bylo odpracováno téměř 10 000 brigádnických hodin, na kterých se podíleli jednak členové fotbalového oddílu, ale také členové Sokola, pracovníci JZD a další ořechovští občané a sportovní příznivci.
18.července 1964 bylo nové hřiště otevřeno, a to při příležitost 60.výročí založení ořechovského Sokola.
V roce 1972 byla po dlouhé době opět svépomocí dokončena i stavba budovy kabin, která dodnes slouží svému účelu.
V letech 1960 – 1975 hrálo I.mužstvo soutěž okresního přeboru a většinou se umisťovalo ve spodní polovině tabulky. Až v roce 1976 znovu postoupilo do I.B třídy a setrvalo v ní do roku 1987, kdy opět sestoupilo. Bohužel z této doby se nezachovaly žádné detailnější záznamy.
V ročníku 1987/1988 mužstvo Ořechova suveréně vyhrálo svoji skupinu okresního přeboru a v kvalifikaci se utkalo s Měnínem o postup do I.B třídy. V domácím utkání jsme remizovali 1:1 a na hřišti soupeře prohráli vlastními chybami v závěru utkání 5:3 a nepostoupili.
Po tomto neúspěchu došlo k výkonnostnímu útlumu a mužstvo hrálo ve spodních patrech okresního přeboru až do sezony 1999/2000.
V červnu 1996 se fotbalový oddíl odloučil od TJ Sokol Ořechov a vznikl samostatný právní subjekt FK Ořechov.
Fotbalový klub převzal od obce areál fotbalového stadionu do dlouhodobého pronájmu a v roce 1999 začal s jeho rekonstrukcí. Ve spolupráci s firmou pana Rouzka došlo k posunutí hlavní hrací plochy, vybudování drenáží a novému zatravnění. Kolmo na hlavní hrací plochu byla vybudována tréninková plocha s pískovým podkladem. Současně byla vyvrtána nová studna, vybudována vodárna a zakoupeno zavlažovací zařízení. Toto dílo bylo vybudováno velkým úsilím členů fotbalového klubu za finanční pomoci obce. Celkově bylo odpracováno 1 042 brigádnických hodin a hodnota díla byla vyčíslena na 455 500 Kč. V době rekonstrukce hrací plochy odehrála všechna naše mužstva své domácí zápasy na hřištích v Pršticích, Střelicích, Mělčanech a Dolních Kounicích. Rekonstrukce byla ukončena v červnu 2001.

V témže roce postoupilo I.mužstvo do I.B třídy. V tomto postupovém roce byl kádr tvořen následujícími hráči: Kopečný, Petrovský, Kula, Lacina, Hrdlička, Němeček, Pable, Šalplachta, Cihlář, Novotný Zd., Gat, Remuta T., Velíšek, Ryšavý B., Pavlík M., Kunický, Krejčíř, Mikša J. Trenérem byl Luboš Ryšavý.
Před další sezonou byl kádr posílen o nové hráče – Nešpůrek, Kadlčík, Maťák, Fiala L., Beroun a Benko.

Po reorganizaci soutěží první tým dospělých sestoupil z 11 místa tabulky zpět do okresních soutěží, ve kterých se pohybuje doteď. V posledních letech se tým dospělých několikrát pohyboval v popředí tabulky a usiloval o postup. Nejblíže mu byl v sezoně 2011-2012 kdy od postupu dělilo mužstvo posledních pět minut sezony, bohužel nakonec skončilo druhé.

Významný pro klub byl i rok 2016 kdy byla za podpory obce Ořechov zahájena rekonstrukce a rozšíření kabin, adaptace restaurace v přízemí budovy, vybudováno bylo nově malé travnaté hřiště 43 x 27 m pro nejmladší kategorie, workoutové hřiště a dva antukové tenisové kurty. Práce byly financovány z prostředků obce Ořechov, na  travnaté hřiště zajistil fotbalový klub možnost čerpání dotace z dotačních programů Jihomoravského kraje. Zrekonstruovaný areál se nově otevíral 30.4. 2017. Po dobu rekonstrukce šaten (jaro 2016) jsme pro naši potřebu využívali zázemí blízké tělocvičny ZŠ.

Do historie se významně zapsala sezona 2022/2023. A mužstvo dospělých skončilo se ziskem 63 bodů na 2 místě což byl druhý nejlepší výsledek ze všech týmů hrající okresní přebory na Jižní Moravě. Vzhledem k tomu že z okresu Znojmo nebyl o postup do krajkých soutěží zájem, uvolněné místo bylo nabídnuto Ořechovu a ten tak po 21 letpostoupil opět do kraje. Postup slavil i B tým, který vyhrál IV tř s 11 bodovým náskokem a postoupil po více jak 20 letech do III tř.

Po skončení sezony přišla z TJ Pohořelice nabídka na vytvoření společného týmu mladšího dorostu, který bude nastupovat v kajském přeboru. Je to potvrzení dobré práce s mládeží.



V současné době má FK Ořechov 8 družstev –  4 x přípravku, mladší žáky, starší žáky  a dvě družstva dospělých. Naše týmy se pohybují v sozěžích řízených OFS Brno venkov a JMKFS.
V mládežnických kategoriích máme akrivních více než 100 hráčů, 15 hráčů v dorostenecké kategorii a 40 hráčů v mužských kategoriích.
Celkově eviduje FK Ořechov více jak 200 členů a z nich je 168 aktivně registrováno ve FAČR


V celé dosavadní historii ořechovské kopané sehrála naše mužstva 8 mezinárodních utkání. První jsme odehráli na hřišti v Rybníčkách v srpnu 1957 s účastníkem první maďarské ligy, mužstvem ze Szegedu. Utkání skončilo poměrem 8:2 ve prospěch soupeře. Toto utkání navštívilo rekordních 1 500 diváků.
Druhé utkání se uskutečnilo v rámci oslav 60.výročí založení TJ Sokol Ořechov a otevření nového stadionu za školou 19.7.1964 s mužstvem Rennweger SV Wien. Hosté zvítězili 4:3 před výbornou návštěvou 900 diváků.
Dne 21.5.1972 se uskutečnilo dvojutkání. B mužstvo sehrálo své utkání s rakouským FC Donaustadt a remizovalo 1:1. Poté naše A mužstvo porazilo západoněmecký SK Mautner Markhof v poměru 2:0. Tato utkání shlédlo asi 300 diváků.

K dalšímu mezinárodnímu utkání došlo 15.3.1975 s rakouským mužstvem SC Wolkersport, ve kterém naši zvítězili 8:2. Zápas sledovalo 400 diváků.
Dne 18.4.1976 jsme porazili další západoněmecké mužstvo Elektro-Braun Hallen výsledkem 10:0. Utkání přihlíželo 300 diváků.
Sedmé utkání se uskutečnilo 1.7.1978 s SC Arnsberg z NSR. Naši zvítězili před 300 diváky 6:2.
Dosud poslední utkání se uskutečnilo 6.7.1981 s mužstvem IFB Hanau z NSR, ve kterém jsme opět zvítězili vysoko 8:2. Utkání sledovalo 400 diváků.

Historický přehled kádru I.mužstva dospělých:

Mužstvo třicátých let:
Ryšavý J., Beránek S., Hájek, Hrdlička B., Urban V., Ryšavý F., Zoufalý, Smejkal, Škaroupka, Krejčí, Hrdlička V., Polcar, Šiller, Hrdlička A., Hudec, Urban M.

Mužstvo čtyřicátých let:
Praksa, Ondráček A., Holeček, Urban M., Slaný, Gajda, Beránek O., Beránek S., Hrdlička B., Kozel, Dvořák

Mužstvo padesátých let:
Beránek, Čížek B., Šmíd, Urban, Janíček, Procházka, Dvořák, Maša, Pehal, Kozel, Hrdlička

Mužstvo šedesátých let:
Hrdlička R., Beránek J., Plšek R., Langr, Horník, Škorpík B., Čížek B., Kamenický, Škorpík J., Florián, Janíček, Brázda, Macíček. Trenérem byl Ryšavý F., vedoucím Smutný.

Mužstvo sedmdesátých let:
Vidrmert, Cetl, Pehal, Fiala, Kunický, Šmíd, Paulíček, Hájek, Cihlář, Smejkal, Čížek, Sec, Šrámek. Trenérem byl Šiller.

Mužstvo osmdesátých let:
Kunický, Cetl, Vidrmert, Čížek, Fiala, Cihlář, Novák, Plšek, Navrátil, Sec, Valach, Beroun, Kamenický,

Mužstvo devadesátých let:
Beroun, Sec, Kamenický, Fiala, Cetl, Čížek, Sklenský, Franta J., Smejkal, Holoubek, Ryšavý M., Sladký, Krečmer, Paulíček, Hlavoň, Navrátil, Krejčíř.

Mužstvo prvního desetiletí :

Kopečný, Petrovský, Kula, Lacina, Hrdlička, Němeček, Pable, Šalplachta, Cihlář, Novotný Zd., Gat, Remuta T.,  Ryšavý B., Pavlík M., Kunický, Krejčíř,

Polášek, Hlobil, Hanuš, Bartoněk, Chyba, Remuta P, Duša,Pavlík, Machát

Mužstvo let 2010-2020

Kopečný, Zich, Hrbáček, Hrdlička, Fiala L. Fiala Z., Slaný j.Staněk, Ryšavý B., Remuta T., Kališ V., Solomon, Koplík, Kozel, Vaněk J., Cihlář T., Prokeš, Svat, Bednář T.

Mužstvo 2022/223

Hrbáček, Doušek - Bednář T, Florián A., Hejtmánek J., Ryšavý Michal, Březina M., Lankaš Vojtěch, Dvořák E., Vaněk Jan, Cihlář Jakub, Cihlář Tomáš, Rožínský J., Kozel J, Hrabálek M., Burian P., Schnirch a., Janek R., Lhotecký K., 

Historicky nejlepším střelcem ořechovského mužstva byl Bohuslav Hrdlička alias Božiček, který vstřelil během svojí kariéry více jak 400 branek. V sezoně 1940/1941 odehrál 36 zápasů a vstřelil neuvěřitelných 50 branek.

 

Naši partneři a sponzoři